Częściej chorują ludzie wrażliwi
Rozmowa z dr hab med. Małgorzatą Olszewską, dermatolog z Gabinetu Specjaliści Dermatolodzy
Rz: Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry (AZS)?
Małgorzata Olszewska: Lekarze rozpoznają atopowe zapalenie skóry na podstawie klasycznych kryteriów opracowanych w latach 80. przez Hanifina i Rajkę. Do podstawowych kryteriów należy przewlekły i nawrotowy przebieg choroby, świąd skóry, występowanie chorób atopowych (AZS, astma) w rodzinie oraz charakterystyczna lokalizacja zmian skórnych. Występują również inne objawy, takie jak suchość skóry, swędzenie po spoceniu się lub zaostrzenia związane ze stresem i noszeniem ostrych, wełnianych ubrań. AZS często rozpoczyna się w pierwszych miesiącach lub latach życia. W dzieciństwie zmiany atopowe pojawiają się przede wszystkim na twarzy i skórze głowy. Natomiast u młodzieży i dorosłych są zlokalizowane głównie w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Stałym objawem choroby jest uporczywe swędzenie, skóra jest sucha z nadżerkami i wydrapaniami. Może występować pogrubienie naskórka, choroba ma przewlekły charakter.
Czy w rozwoju AZS oprócz czynników alergicznych istnieją inne przyczyny?
Niezależnie od alergii, do powstawania atopowego zapalenia skóry prowadzą tzw. mechanizmy niealergiczne, do których należą zarówno zaburzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta