Można się natychmiast rozstać z podwładnym mimo braku jego winy
Pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym nie tylko wówczas, gdy pracownik zawinił, np. popełnił przestępstwo, ale także wtedy, gdy jest on przez długi czas nieobecny w pracy z powodu choroby
Szef nie może w nieskończoność być związany stosunkiem pracy z pracownikiem zbyt długo nieobecnym w pracy z powodów osobistych czy też rodzinnych. Musi mieć możliwość zwolnienia takiego podwładnego, aby móc zatrudnić na jego miejsce inną osobę. Taka kolizja interesów pracownika i pracodawcy została rozstrzygnięta poprzez ustalenie okresów ochronnych przed rozwiązaniem umowy, których długość zależy od przyczyny nieobecności w pracy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Po ich upływie pracodawca ma prawo rozwiązać z pracownikiem umowę w trybie natychmiastowym. Sąd Najwyższy w wyroku z 9 października 1991 r. (III AUr 254/91) również podkreślił, że artykuł 53 k.p. nie nakazuje zakładowi pracy rozwiązania umowy o pracę, jeżeli zachodzą określone w tym przepisie warunki niezdolności pracownika do pracy, lecz tylko stwarza dla zakładu pracy prawną możliwość takiego rozwiązania stosunku pracy, z której firma może nie skorzystać.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika powinno być poprzedzone zasięgnięciem opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech dni.
Pracownik powinien też wiedzieć, że w oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu z nim umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta