Zanim wypełnisz dokumenty, upewnij się, czy dane są poprawne
Jeśli wskutek podania przez pracodawcę nieprawdziwych danych w treści świadectwa pracy pracownik otrzymał zawyżone świadczenie z ubezpieczeń społecznych, to ZUS może dochodzić zwrotu nienależnie pobranych przez podwładnego kwot bezpośrednio od pracodawcy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może żądać od osoby, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, zwrotu tego świadczenia na zasadach określonych w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych lub w przepisach regulujących prawo do określonych świadczeń, np. do rent lub emerytur.
Niepoprawne informacje...
Jeżeli jednak pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot (art. 84 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Jeśli więc np. pracodawca podał nieprawdziwe dane w dokumentach dotyczących swego pracownika i miały one bezpośredni wpływ na prawo do świadczenia lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta