Segregatorów z fakturami od kontrahentów trzeba strzec jak oka w głowie
Fiskus ma tylko jedną radę dla firmy, której dokumentacja księgowa została zniszczona lub skradziona: trzeba ją odtworzyć
Podatnicy, którzy tracą dokumentację księgową, liczą, że organy podatkowe pozwolą na zastosowanie uproszczeń pozwalających ustalić wysokość podatku. Mają także nadzieję, że dzięki przywołaniu świadków i złożeniu odpowiednich oświadczeń unikną zbierania duplikatów faktur. Niestety, tak nie jest.
Niedopuszczalne uśrednianie VAT
Jedną z takich sytuacji zajmował się Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w interpretacji z 5 kwietnia 2006 r. (1438/443/13-8/2006/AO). Z pytaniem zwróciła się spółka, która w trakcie pożaru utraciła całą dokumentację księgową. Spłonęło biuro przedsiębiorstwa wraz z całym wyposażeniem, komputery z programami księgowymi i magazynowymi, dokumenty w formie elektronicznej i papierowej. Spółka napisała, że nie jest w stanie odtworzyć faktur VAT od początku 2005 r. do 22 listopada tego roku. Za pierwszych dziesięć miesięcy roku już rozliczyła VAT. Za listopad chciałaby zapłacić VAT w wysokości średniej kwoty, którą odprowadzała do urzędu skarbowego z tego tytułu od stycznia do października. Zdaniem spółki takie rozliczenie VAT jest najrzetelniejsze.
Urząd skarbowy nie zgodził się z taką interpretacją. Powołał się na ogólne przepisy ustawy o VAT, które regulują zasady ustalania podatku należnego i naliczonego. Wskazał, że w myśl art. 112 tej ustawy podatnicy są zobowiązani do przechowywania ewidencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta