Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmieniając warunki pracy, stosujesz ustawę o zwolnieniach grupowych

29 maja 2009 | Dobra firma | Patrycja Zawirska

Wręczenie wymówienia zmieniającego z naruszeniem procedury charakterystycznej dla masowego rozstania bywa często bezskuteczne, a podwładny może żądać przywrócenia do pracy albo odszkodowania

W niektórych wypadkach, nawet gdy zmieniasz podwładnym warunki zatrudnienia, nie unikniesz skomplikowanej i długiej procedury zwolnień grupowych. Musisz wtedy konsultować je z organizacjami związkowymi albo z przedstawicielami pracowników, dwukrotnie zawiadamiać powiatowe urzędy pracy oraz zawrzeć ze związkami porozumienie albo wydać regulamin zwolnienia.

Kiedy duże redukcje

Zwolnienie grupowe ma miejsce wtedy, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje w okresie nieprzekraczającym 30 dni, w drodze wypowiedzenia lub porozumieniem stron, z przyczyn niedotyczących załogi stosunki pracy z grupą co najmniej:

- 10 osób, gdy zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

- 10 proc. załogi, gdy ma co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników,

- 30 pracowników, gdy ma ich co najmniej 300 lub więcej.

Tak stanowi art. 1 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8331

Spis treści
Zamów abonament