Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wirtualny szelest kartek

29 maja 2009 | H@ndel | Agnieszka Kazimierczuk
Wiele sklepów internetowych oferuje wydawnictwa za cenę  niższą niż w tradycyjnych księgarniach
źródło: Fotorzepa
Wiele sklepów internetowych oferuje wydawnictwa za cenę niższą niż w tradycyjnych księgarniach

Książki w Internecie – księgarnie, wydawnictwa, antykwariaty. Małe, większe, potężne. Kupić można wszystko, nawet cenne woluminy, a liczba portali poświęconych książkom wskazuje, że czytelniczy duch w narodzie nie ginie.

Pierwsza polska księgarnia internetowa rozpoczęła działalność w 1994 roku – była to Nepo.pl. Przez kolejnych 15 lat powstały setki jej naśladowników. Największe z nich to Merlin.pl i Empik.com. Merlin, który ruszył w kwietniu 1999 roku jako mała księgarnia, obsługiwana przez kilka osób, przez dziesięć lat funkcjonowania stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych sklepów internetowych. Dziś Merlin ma w ofercie ponad 200 tys. tytułów, a zamówienia zawierające choć jedną książkę stanowią około 60 proc. wszystkich operacji.

Inna jest historia Empiku, którego nazwa kojarzona jest od 1948 roku z salonami sprzedaży prasy i książek. Empik.com pojawił się w Internecie również w 1999 roku, ale kłopoty finansowe ówczesnego właściciela sprawiły, że już po dwóch latach na kolejne cztery zniknął z rynku. Dziś obydwa sklepy powoli przekształcają się w przedsiębiorstwa wielobranżowe, oprócz książek i wydawnictw multimedialnych oferując klientom inne produkty – od kosmetyków po sprzęt sportowy i fotograficzny.

Mniejszych księgarni jest w Internecie mnóstwo. I tych powszechnych, oferujących książki ze wszystkich dziedzin, i tych specjalistycznych. Bez problemu można znaleźć w sieci sklepy oferujące podręczniki i prace naukowe z dziedziny ekonomii, medycyny, pedagogiki albo techniki. Chcesz się nauczyć chińskiego, a może tureckiego? Potrzebne ci są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8331

Spis treści
Zamów abonament