Nawet kilka lat więzienia grozi pracodawcy za niedopełnienie obowiązków bhp
Jeśli szef nie przestrzega przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, naraża się na surowe sankcje a także roszczenia cywilne pracowników, którzy ponieśli szkodę w wyniku niewłaściwych warunków pracy w firmie
Najczęstsze zaniedbania w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wynikają z oszczędności, lekkomyślności lub niedbalstwa pracodawców. Konsekwencje naruszenia tych przepisów są ogromne, dlatego podejmowanie ryzyka kosztem zdrowia lub życia podwładnych w skrajnych wypadkach może oznaczać nawet kilkuletni pobyt przełożonego w więzieniu.
Kogo obciążyć
Przepisy dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy określa w szczególności dział X kodeksu pracy, ale mogą znajdować się one też w innych aktach dotyczących poszczególnych rodzajów pracy. Przykład: rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 1 października 1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w oczyszczalniach ścieków. Ponadto art. 66 konstytucji wskazuje, że każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Obowiązki z zakresu bhp nie ciążą wyłącznie na pracodawcy. Na mocy art. 211 k.p. przestrzeganie przepisów i zasad bhp to podstawowy obowiązek każdego pracownika, ale odpowiedzialność karna grozi wyłącznie pracodawcy.
Czasem wykroczenie... ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta