Jak korygować ustaloną wcześniej wartość początkową
Tylko część różnic kursowych związanych z nabyciem lub wytworzeniem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych jest uwzględniana w ich wartości początkowej
Ustalenie wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych może nastręczyć podatnikom wielu problemów. Wynika to m.in. z faktu, że sposób ustalenia tej wartości różni się w zależności od formy nabycia (wytworzenia) danego środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej).
Dodatkowym utrudnieniem dla podatnika przy ustalaniu wartości początkowej może być obowiązek uwzględnienia różnic kursowych związanych z wydatkami poniesionymi w celu nabycia lub wytworzenia środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych).
Co mówi ustawa
Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, że w przypadku odpłatnego nabycia lub wytworzenia we własnym zakresie środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) wartość początkową ustala się odpowiednio w cenie nabycia lub według kosztu wytworzenia.
Ustawa zawiera szczegółowe regulacje dotyczące określenia ceny nabycia i kosztu wytworzenia, stanowiąc m.in., iż cenę nabycia/koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta