Pracodawca powinien zapoznać pracowników z kartą obowiązków
Szef, zatrudniając nową osobę, powinien na piśmie poinformować ją o zakresie obowiązków. Jeśli tego nie zrobi, podwładny nie będzie się mógł domagać, by sąd pracy wyegzekwował od pracodawcy realizację tego obowiązku
Pracownicy muszą wiedzieć, w jaki sposób mają wykonywać pracę na powierzonych im stanowiskach. Muszą też znać swoje obowiązki. Ich przełożeni mają za zadanie powiadomić ich o tym. Dotyczy to nie tylko osób dopiero rozpoczynających pracę w danej firmie, ale także już wcześniej zatrudnionych, którym zostaną powierzone nowe zadania.
Cała lista
Oznacza to, że szef powinien wręczyć zatrudnionemu zakres czynności, zwany inaczej kartą stanowiskową. Jest to opis zadań wykonywanych przez pracownika na danym stanowisku, bez podania sposobu ich realizacji. Czynności te powinny odpowiadać rodzajowi pracy określonemu w zawartej umowie.
PrzykładDo zakresu obowiązków asystentki radcy prawnego należy m.in. odbieranie telefonów w sekretariacie, nanoszenie poprawek do umów i innych pism na polecenie przełożonego itp.
W zakresie obowiązków nie można jednak wskazać np. prowadzenia księgowości firmy, ponieważ wykraczałoby to poza czynności wykonywane na stanowisku, na którym pracuje ta osoba.
Pracodawca nie musi takiej informacji przedstawić podwładnemu na piśmie. Przepisy nie obligują go do tego. Warto jednak – ze względów dowodowych – sporządzić taką listę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta