Od opłaty dodatkowej można się uchylić
ZUS może obciążyć przedsiębiorcę będącego płatnikiem składek obowiązkiem uiszczenia dodatkowej opłaty, która ma stanowić sankcję za uchylanie się od opłacania należności. Przedsiębiorca może jednak wystąpić do sądu o uwolnienie go od tego obowiązku
W razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wymierzyć pracodawcy jako płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek. Taką możliwość przewiduje art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Opłata ta może więc stanowić dotkliwą sankcję dla płatnika. Zaznaczyć należy, że przepis ten nie zmusza ZUS do nałożenia dodatkowej opłaty, gdyż jej nałożenie ma charakter nieobowiązkowy. Nie przewiduje także innych podstaw do wymierzenia tej opłaty poza nieopłaceniem składek lub ich zapłaceniem w zaniżonej wysokości. Zatem nałożenie tej opłaty należy do sfery tzw. swobodnego uznania ZUS.
Gdy była wina...
Jednakże orzecznictwo sądowe wskazuje na konieczność rozważenia celowości stosowania tej opłaty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta