Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma proponuje niższą pensję

22 maja 2009 | Prawo | Tomasz Zalewski

Stałą i z reguły niemałą pozycją w kosztach prowadzenia przedsiębiorstwa jest wynagrodzenie załogi. Dlatego pracodawcy coraz częściej próbują je ciąć

Umowa o pracę, tak jak inne umowy, może podlegać modyfikacjom. Zmiany mogą dotyczyć zarówno wymiaru czasu pracy, jak i miejsca jej wykonywania czy wynagrodzenia. Prawo pracy przewiduje różne możliwości zmodyfikowania treści umowy o pracę. Najbardziej rozpowszechnione jest tzw. wypowiedzenie zmieniające.

Wypowiedzenie warunków wynagradzania musi mieć formę pisemną. Pracownik musi od pracodawcy dostać propozycję nowej pensji z jednoczesnym wypowiedzeniem dotychczasowej. Jeśli otrzyma tylko informację o obniżce pensji, to powinien ją traktować wyłącznie jako propozycję zmiany zasad wynagradzania.

Dla skuteczności wypowiedzenia zmieniającego konieczne jest oświadczenie pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej wypowiadające dotychczasowe elementy stosunku pracy.

Zgodnie z art. 42 § 1 kodeksu pracy do wypowiedzenia warunków pracy i płacy stosuje się odpowiednio przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8324

Spis treści
Zamów abonament