Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak pracować komfortowo i bezpiecznie i walczyć z nadmiernym hałasem

22 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Jerzy Domagała

Harmider ponad normy zagraża nie tylko pojedynczemu pracownikowi, przynosi też szkody gospodarce. Są przepisy i metody, które pozwalają ograniczać skutki jego oddziaływania

Zgodnie ze statystykami GUS spośród zatrudnionych w warunkach szkodliwych i uciążliwych ok. 40 proc. pracuje w ponadnormatywnym hałasie. Natomiast, jak wykazują europejskie badania ankietowe warunków pracy, ok. 20 proc. pracowników fizycznych co najmniej połowę czasu pracy spędza w takim hałasie, że muszą podnosić głos, by porozumieć się z innymi. To zaś utrudnia wykonywanie czynności zawodowych, rodzi niepokój, stres, dyskomfort.

Przykre konsekwencje

Stały hałas to problem we wszystkich rodzajach działalności gospodarczej. Powoduje uszkodzenie słuchu. Ale nie tylko – źle wpływa także na inne zmysły i części organizmu człowieka. W efekcie może ograniczyć mobilność życiową, zmniejszyć szanse na utrzymanie pracy lub jej zmianę, pogorszyć jakość życia i odizolować społecznie.

Niemałe są też koszty chorób i inwalidztwa – tzw. głuchoty zawodowej. Oceniając hałas na stanowisku pracy, uwzględnia się dwa rodzaje sytuacji.

Zagrożenie dla słuchu...

Stosuje się wówczas trzy parametry. Pierwszy służy do oceny całkowitej dawki hałasu kumulującej skutki jego oddziaływania na człowieka – liczą się poziom hałasu i czas, przez jaki jest mu poddawany. Parametr ten określa się jako poziom ekspozycji na hałas.

I tak:

- jeżeli na stanowisku pracy przez pełne osiem godzin dziennie i przez pięć dni w tygodniu panuje hałas (jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8324

Spis treści
Zamów abonament