Poszukiwacze zaginionej historii
Za murami przy Okopowej kryje się skarb. Cenniejszy niż pieniądze – to okruchy historii, pasjonujące anegdoty i romantyczna atmosfera. Odkrywano go już wielokrotnie, ale nigdy nocą.
Poniedziałek, późny wieczór. Powietrze gorące i gęste, mimo że to dopiero połowa maja. Nad Wolą wiszą ciężkie chmury, co jakiś czas niepokojąco błyska się i grzmi. Na placyku za bramą Cmentarza Żydowskiego powoli gromadzi się tłumek. Po sprawdzeniu listy obecności, okazuje się, że przyszło 12 osób więcej. Ale nikt nie zostaje odprawiony z kwitkiem. Solidna brama zostaje zamknięta. My dostajemy rozpalone pochodnie.
Całkiem inny świat
– Jeśli ktoś musi wyjść przed czasem, proszę to zgłosić prowadzącemu. Względy bezpieczeństwa – ogłasza Judyta Nekanda-Trepka, pracująca w Warszawskiej Gminie Żydowskiej, dziś zaś nam asystująca.
Grupa zakapturzonych, głównie młodych ludzi rusza za przewodnikami – Witkiem Wrzosińskim i Remkiem Sosnowskim – pomiędzy macewy, w korytarze drzew. Rozpoczyna się pierwszy w historii, oficjalny nocny spacer po jednym z największych tego typu miejsc w Europie. O tych nieoficjalnych dowiemy się wkrótce.
Po tym, jak na nasze głowy spadają pierwsze krople deszczu, stajemy przy przepięknym grobowcu Szmula Zbytkowera, ważnego warszawskiego kupca, bankiera, doradcy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uznanie wśród mieszkańców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta