Powoli przygotowujmy się do zorganizowania wyborów do rady pracowników
Tylko do 8 lipca br. działają w firmach rady pracownicze powołane przez związek zawodowy albo przez zatrudnionych, ale spośród kandydatów wskazanych przez związek. Chyba że zmienią się przepisy
Jeśli wejdzie w życie nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji w kształcie zaproponowanym przez Senat, być może obecne rady powołane przez związek jeszcze podziałają jakiś czas. Ten bowiem chce, aby ich kadencja upłynęła dopiero zgodnie z pierwotnym terminem ich wyboru.
Wkrótce w Sejmie więc rozgrywać się będzie istotna dyskusja o kształcie przepisów przejściowych. Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował wybór rad z desygnacji związkowej lub mieszanej, dał bowiem do wyboru: funkcjonowanie ich do końca kadencji lub jej skrócenie z jednoznacznym określeniem czasu, w jakim powinny odbyć się wybory nowych rad pracowników. A wybory te miałyby już zostać przeprowadzone według znowelizowanych zasad.
Przedstawiając procedurę wyłaniania rad, zakładamy, że Sejm nie przystanie na propozycję izby wyższej parlamentu lub do 8 lipca 2009 r. nie zdążą wejść takie przepisy.
Były trzy sposoby
Przypominamy, że rady pracowników to forma przedstawicielstwa personelu, której wprowadzenie wymogła na nas Unia Europejska. Polska uczyniła to w ustawie z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm., dalej ustawa). Akt ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta