Warszawa – czy to naprawdę stolica?
Właśnie mija 400 lat od ostatecznych przenosin rodziny królewskiej z Krakowa do Warszawy, co równoznaczne miało być z uznaniem tej ostatniej za stolicę. Jednakże trzeba było czekać aż 343 lata na sankcjonujący to akt prawny. A w Krakowie i tak się z tym nie pogodzili.
Rok 1609 zapisał się wybuchem wojny z Moskwą, a potem,
25 maja, przeprowadzeniem się króla do Warszawy. Niestety, problem stolicy nie został wtedy rozwiązany raz na zawsze. Niektórzy uważali, że miastem stołecznym jest to, w którym przebywa władca. No więc Warszawa powinna była być tą stolicą... ale niezupełnie.
Przedwojenna encyklopedia Trzaski, Everta i Michalskiego podaje, że stolicą jest główne miasto kraju. A Warszawa nim nie była, podobnie zresztą jak Kraków. Mieliśmy więc dwie stolice albo żadnej, jak kto woli.
Wszystko przez alchemików
W roku 1579 na polach podwarszawskiej Woli odbyła się pierwsza z wielu wolnych elekcji. Ale już koronacje miały miejsce na Wawelu. Więc nie tu szukać początku naszej stołeczności. Zdaniem niektórych miał on miejsce w 1595 r., kiedy to nieudany eksperyment alchemiczny dokonywany w przytomności króla, skończył się eksplozją i pożarem, który strawił całkiem pokaźną część królewskiego zamku na Wawelu. Zygmuntowi Wazie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta