Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przygoda na bałkańskich drogach

22 maja 2009 | Moje Podróże | Dariusz Kita
Bazylika Narodzenia Bogurodzicy w Prcanj to największy kościół nad zatoką Boka
źródło: Rzeczpospolita
Bazylika Narodzenia Bogurodzicy w Prcanj to największy kościół nad zatoką Boka
Drogi nad Adriatykiem mają coraz lepszą nawierzchni
źródło: Corbis
Drogi nad Adriatykiem mają coraz lepszą nawierzchni

Trudy jazdy magistralą adriatycką wynagradzają widoki skał, morza i średniowiecznych miast

Po ponad 20 godzinach męczącej podróży zatrzymujemy samochód przed ostatnią granicą. W południowym upale smętnie poruszają się pogranicznicy. Obok czerwonej flagi z dwugłowym złotym orłem w koronie powiewa błękitna flaga Unii Europejskiej. Celem Czarnogóry, która proklamowała niepodległość trzy lata temu, jest bowiem szybka integracja z Unią. Za nami 1400 km trasy przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Bośnię. To jeden z wariantów podróży do Czarnogóry (dwa inne prowadzą przez Słowację i Węgry, a dalej przez Serbię lub Chorwację, Bośnię i Hercegowinę). Najdłuższy i najdroższy, ale za to gwarantujący najszybszy przejazd, bo wiodący w przeważającej części przez autostrady.

Od ubiegłego roku w Słowenii obowiązują wysokie opłaty za przejazd autostradami (35 euro za pół roku). Warto zatem odcinek od granicy z Austrią do Maribora przejechać bez opłat trasą M10. Dalej mozolnie przebijamy się 200 km magistralą adriatycką pośród wlokących się camperów. Trud wynagradzają widoki z trasy wijącej się wzdłuż wybrzeża.

Słodka woda i słona śmietana

Tuż za chorwacko-czarnogórskim przejściem granicznym Debeli Brijeg obserwujemy wody Boki Kotorskiej. To największa adriatycka zatoka. Wcina się w ląd w północno-zachodniej części czarnogórskiego wybrzeża. Ma powierzchnię 87 km kw. i bardzo urozmaiconą linię brzegową o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8324

Spis treści
Zamów abonament